9 Maddede Hamster Bakımı🐭

Dört pençe, iki parlak göz ve bir dizi seğirme bıyık. Bazılarımıza göre evcil bir hamsterden daha sevimli bir şey yoktur! Yakın zamanda ailenize bir hamster kabul ettiyseniz, işte öğrenmeniz için dokuz hızlı bakım ipucu.

9 maddede hamster bakımı

9 maddede hamster bakımı

Dört pençe, iki parlak göz ve bir dizi seğirme bıyık. Bazılarımıza göre evcil bir hamsterden daha sevimli bir şey yoktur! Yakın zamanda ailenize bir hamster kabul ettiyseniz, işte öğrenmeniz için dokuz hızlı bakım ipucu.

1 – Yaşam alanı seçin.

Küçük dostunuzun ortamını keşfetmesi ve rahat hissetmesi için güvenli bir eve ihtiyacı var. Yaşam alanlarını benzersiz kılmak için renkli oyuncaklar, küçük geometrik şekiller, aksesuarları ve eklentileri keşfetmesi çok önemlidir! Yatağını ve suyunu elbette özenle seçmemiz gerek. Bunun için küçük tüpler bulunuyor. Bu su tüpleri onların rahat edeceği bir şey.

2 – Yaşam alanlarını doğru yere yerleştirin.

Birçok küçük hayvanda olduğu gibi, mutlu bir evcil hayvan için yerleştirme şarttır. Hamsterinizin evini ailenizin seslerine yakın bir yere koyun, ancak yüksek sesli bir şeyin de yanına koymayın. Günlük sesleriniz onları rahatlatacak, ancak alanlarının hemen dışındaki yüksek sesler ve çok sayıda gevezelikten etkilenecekler 🙂 🐭

3 – Yaşam alanlarını ilk birkaç gün hafif bir bezle örtün.

Hamsterinizi eve getirdiğinizde, onlar için her şey yenidir. Evinizde dikkatini dağıtmadan, alanlarına hafif bir bez koyarak birkaç günlüğüne yeni yaşam alanlarını tanımaları için onlara zaman verin ve lütfen onları çok rahatsız etmeyin bu süreç çok önemli 😊. Bağlanma süresi için kapağını da açmaktan çekinmeyin! 👌

4 – Önce güveninizi hissettirin.

Her yeni arkadaşlık gibi, birini tanımak ve onunla rahat hissetmek zaman alır. Bununla birlikte, hamsterinizi ellemek veya elinize almak için bir süre bekleyin. Onlara yiyecek ve su verdikten birkaç gün sonra size güvenmeye başlayacaklar!

5 – Ortama alıştıktan sonra biraz da yuvasının dışında beslemek önemlidir.

Her gün aynı şeyleri yemiyorsun, değil mi? Normal, günlük yiyeceklerine ek olarak, onlara az miktarda havuç, kabak, brokoli, salatalık, elma, armut veya çilek vermeyi deneyin. Yeni arkadaşınızı beslemek için en iyi yiyecekleri veterinerinize sorun.

6 – Hamsterinizin evini düzenli olarak temizleyin ve yıkayın.

Hamsterinizin evini temiz ve rahat tutmak ile çok fazla temizleyerek gereksiz stres yaratmak arasında mutlu bir ortam vardır.

Genel olarak ele alırsak:

֎ Tuvalet alanını her gün temizleyin
֎ Yatağı gerektiği zaman değiştirin (kirli / ıslak olduğunda)
֎ Haftalık olarak yemek tabağını silin (temizleyin).
֎ Su şişelerini haftada bir temizleyin
֎ Tüm yaşam alanlarını haftada bir veya iki kez boşaltın
֎ Tüm yatak takımlarını haftalık olarak yerleştirin

Her hafta veya iki haftada bir sabun ve su alın ve yatak takımları, oyuncaklar ve diğer parçalar bittiğinde tüm yaşam ortamını silin. Bu ekstra adım, hamsterimizin alanının güzel kokmasını sağlayacaktır.

7 – Onlara yaşam alanları dışında bolca zaman verin.

Hamster egzersizinizi yapmanın ve gerekli bağlanma süresini elde etmenin harika bir yolu, her hafta yaşam alanlarının dışında bol bol oyun süresi sağlamaktır. İnsan ailelerini keşfedip merhaba diyebilmeleri için çok sayıda oyuncağın ve bazı ikramların bulunduğu küçük bir kapılı alan kurmanızı öneririz! Hamsterinizi yaşam alanlarının dışında olduğunda daima denetlemeyi unutmayın.

8Bağ kurmak için onlara azıcık daha zaman tanımanız gerekir. 😍

Sabır, düzenli beslenme, pek çok yaşam alanı dışında oyun zamanı ve sakince konuşma, hamsterinizle bağ kurmanıza yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir. Evcil hayvanınıza her zaman yavaşça yaklaştığınızdan ve onlarla sohbet ederek konuştuğunuzdan emin olun. Kokunuzu ve sesinizi tanımayı öğrenecek ve sizi bir rahatlık kaynağı olarak görecek.

9 – Son olarak lütfen ona çok dikkatli davranın ❤.

Diğer küçük hayvanların aksine, hamsterlerin ve gerbillerin(kemiricilerin) iki eliyle kaldırılması ve ellerde tutulması gerekir. Aynısı onları yere bırakmak için de geçerlidir, ancak ekstra dikkatli olun ki kazara elinizden kaçmasınlar veya elinizden kaymasınlar. Ayrıca uykularını da bölmek istemeyiz uyku zamanlarını takip ederek rahat bırakmamız gerekir. Birinin seni tatlı rüyalarından kaçırmasını istemezsin 😉

Okuduğunuz için teşekkürler. Sizlerin de belirtmek istediği bilgiler varsa yorumlarda yazarak başkalarına faydalı olabilirsiniz.

Çok kalp ❤💙💚💛💜🖤

SevimliKediler.com

1 thought on “9 Maddede Hamster Bakımı🐭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir