Köpeklerin Hoşlanmadığı 7 Davranış

Köpeklerimize olan sevgimize rağmen, biz insanlar bazen onları rahatsız eden şeyler yaparız. Bu davranışları kasıtsız ve farkında olmadan yapsak da bu davranışlarımız onlara oldukça rahatsız edici gelebiliyor.

Köpekleri etkileyen 7 insan davranışı

Köpekleri etkileyen 7 insan davranışı

​Köpeklerin hoşlanmadığı 7 İnsan Davranışı

Köpeklerimize olan sevgimize rağmen, biz insanlar bazen onları rahatsız eden şeyler yaparız. Bu davranışları kasıtsız ve farkında olmadan yapsak da bu davranışlarımız onlara oldukça rahatsız edici gelebiliyor.

Pek çok köpek, başlangıçta bazı köpek davranışlarının bizi kızdırabileceğini kavramaz; örneğin yabancıların üzerine sıçramak ya da onları yakından koklamaya çalışmak gibi. Biz de zaman zaman farkında olmadan köpeklerimizi endişelendirebilecek, kızdıracak ve hatta öfkelendirebilecek şeyler yaparız. Bu 7 insan davranışını siz de yapıyor musunuz? Keşfetmek için yazıyı okumaya devam edin.

1. Göz göze bakışmak

happy dog with becautiful eyes

Bir köpeğin gözlerine, uzun süre bakmak genellikle ona meydan okumak anlamına gelir. Köpeğinizin sokakta gördüğü bir kediye olan tavrını düşünün; ona kitlenir ve gözlerini diker, ve bu pek de dostça sergilediği bir tavır değildir. Bu sorunu kendi köpeğinizle yaşamayacak olsanız da sizi tanımayan köpeklere gözünüzü dikip bakmanız onları rahatsız edecektir. Henüz tanışmadığınız bir köpekle bakışmadan önce sahibinin yardımıyla ona biraz ilgi gösterip rahatlattıktan sonra onu sevmeye başlayın. Asla endişeli, sinirli veya agresif görünen bir köpeğin gözlerine bakmayın!

2. Sarılmak

hug dog

Kendi köpeğiniz muhtemelen sizin ona sarılmanızdan rahatsız olmayacaktır, ancak pek çok köpek, özellikle yabancılardan veya çocuklardan gelen sıkıca sarılmalardan sinirlenir. Primatlardan farklı olarak, köpeklerin, şefkati göstermek için birbirlerini kavrama güdüleri yoktur. Aslında bir köpek pençelerini veya vücudunu başka bir köpeğe koyarsa, bu genellikle tahakküm veya karşıdakini kontrol etme girişimidir. Köpeğiniz hevesle kucaklaşmaktan hoşlanmıyorsa, arkadaşlarınıza ve ailenize onları nazikçe sevmeyi tercih etmelerini söyleyin.

3.Bağırmak

Köpeğe bağırmak

Bağırmak köpeğiniz tarafından kızgın havlama olarak yorumlanır, bu da onun sıkıntı duymasına sebep olur. Bir eğitim tekniği olarak, kötü davranışları engellemek için bağırmak yerine, sakin bir ses tonuyla hayır demeyi deneyin. Ses seviyesi yerine vokal tonunuzu ayarlayarak, köpeğinizin dikkatini çekin. Sinir bozucu olmadan ve onu korkutmadan uyarmak çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bu onların hayatlarını tehlikeye atabilir!!!

4. Alay Etmek

Tatlı köpekler

Özellikle çocuklar farkında olmadan bu hatayı çok sık yaparlar. Bir çitin arkasından onlarla uğraşmak, kuyruklarını ya da kulakları çekmek, peşinden koşmak ya da isteksiz bir köpeği mıncıklamak; köpekleri utangaç, güvensiz ya da hatta agresif hale getirebilir. Bir köpek yemeğini yerken ya da oyuncağıyla oynarken onu rahatsız etmemek çok önemlidir.

5. Çok Fazla Yalnız Bırakmak

Alone Dog- yalnız köpek
Naughty dog – Lying dog in the middle of mess in the kitchen.

Köpekler sosyal hayvanlardır ve siz ve aile üyeleriniz köpeğinizin tüm hayatıdır. Her gün on ya da daha fazla saat boyunca evde ya da bahçede yalnız bırakılan köpekler, ayrılık kaygısı, aşırı havlama ya da kazma, yıkıcı davranış ya da kaçma gibi sayısız davranışsal ve psikolojik sorun geliştirebilir. Hatta evde yaşama becerilerini kaybedebilir ve bu süreçte evinizi çöplüğe dönüştürebilirler.

6. Kalabalık Köpek Parkları

Birçok köpek, çok fazla tanımadığı köpekle dolu bir parka bırakıldığında sinirlenir veya defansif moda geçebilir. Bir anda yirmi palyaçoyla bir asansöre konulduğunuzu düşünün, nasıl hissettiğini anlayacaksınız.

7. Kesilen Uyku

En sakin köpekler bile aniden uyandırılmaktan nefret ederler. Özellikle daha derin uyumaya eğilimli olan yaşlı köpekler ve işitme engelli olanlar, kendilerine dokunan bir kişinin ani varlığından korkabilirler.

Kaynak: Patilioteller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir