Tavşan Bakımı ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Tavşan bakımı kolay bir hayvandır. En büyük dertleri ise bitmek bilmeyen tuvalet ihtiyaçlarıdır. Peki tavşanlar tuvalete nasıl alıştırılır, tavşana tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Rabbit Tavşan

Rabbit Tavşan

Tavşan bakımı kolay bir hayvandır. En büyük dertleri ise bitmek bilmeyen tuvalet ihtiyaçlarıdır. Peki tavşanlar tuvalete nasıl alıştırılır, tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Tavşan Bakımı

Yavru Tavşan Bakımı

 Tavşana bir barınak sağlamalısınız. Yeterli bir büyüklükte bir tavşan kafesi edinmeniz en doğrusudur. Kartonda beslerim anlayışı hem uygun değil hem de hayvanın beden ve ruhsal sağlığı açısından da son derece yanlış bir tercih olur. Kutuda tavşan beslemek, tavşanların ayaklarının sürekli ıslak olmasına ve bitlenme gibi çeşitli istenmeyen sorunlara yol açacaktır. Kutuda beslenen tavşanların ayakları yıkansa dahi o koku çıkmaz ve idrar kokusu tüm evinizi sarar. Tavşan kutuda beslenmeye devam edilirse, o ıslaklıkla beraber evin için haşereleri de çekecektir. Durum böyle olunca tavşan sizin kucağınıza da gelmek istemeyecek ve kaçacak yer arayacaktır. Bir tavşan kafesi edindiğinizde ise tavşanın davranışları değişecek ve kendini o ortama ait hissedip, kısa zamanda adapte olacaktır. Tavşanınıza yeri geldiğinde yuvasına kaçma izni verin ve onu asla elinizle zorla çıkarmaya çalışmayın. Bu durum onun korkmasına ve yuvasına alışmada zorluk çekmesine neden olacaktır. Bazen tavşanın yuvasında yalnız kalmasına da izin vermelisiniz.

Tavşanların uyku alışkanlığı

Geceleri aktif bir hayvan olan tavşanlar genellikle gece ve sabahın ilk saatlerinde beslenir. Gündüz ise genellikle uyurlar.

Tavşanlar neden sürekli kemirir?

Kemirmek tavşanlar için zorunlu bir ihtiyaçtır. Günün büyük kısmını kemireceği malzeme aramak ve kemirmekle geçirir. Kemirebileceği malzemeler sağlayarak onların rahatını garantileyebilir ve evinizdeki başka eşyalardan uzak durmalarını sağlayabilirsiniz.

Tavşanlarda tuvalet eğitimi

Tavşanlar için en önemli konu tabii ki diğer hayvanlarda da olduğu gibi temizliktir. Kafesi temiz tutulmalı, talaşların altına serilen gazete kağıdı veya karton her gün değiştirilmelidir.

Tavşan tuvaletini aynı yere yapmaya meyillidir. Özellikle idrarlarını kafes içinde hep aynı noktaya yaparlar. Tavşanın tuvalet eğitimi için kafesin içine ufak bir kap koyun. İçine bir kağıt havlu veya gazete yerleştirin. Kafesteki idrarından bir kaç damla koyun. Zamanla bunu tekrarlarsanız mutlaka alışacaktır. Ancak sabırlı olmalısınız. Tavşanlar ürkek ve strese karşı dayanıksız hayvanlardır. Kızarsanız strese girer ve dışkılamaya başlar. Bu şekilde sabırla hareket ederseniz 3 ay içinde tuvalet alışkanlığı kazanacaktır. Ardından kabı nereye koyarsanız koyun sadece ona tuvaletini yapacaktır.

Sevimlikediler.com

Kaynak: Milliyet,

PetBurada

1 thought on “Tavşan Bakımı ve Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir